Moja poklicna prihodnost

Otroški parlament je projekt Zveze prijateljev mladine in je javna tribuna otrok na temo, ki si jo osnovnošolci v Sloveniji izberejo sami –  na državnem otroškem parlamentu. Pomeni tudi obliko sodelovanja otrok v družbenem dogajanju ter pridobivanje vedenj o človekovih in državljanskih pravicah, hkrati pa je to tudi ena od oblik spodbujanja otrok k izražanju lastnih mnenj o vprašanjih, ki jih po demokratičnem postopku izberejo sami, v projektu pa jim pomagajo mentorji in včasih tudi prostovoljci.

Gostitelj letošnjega že 30. Medobčinskega šolskega  parlamenta, v okviru katerega Zveza prijateljev mladine Domžale poveže vse osnovne šole z območja občin Domžale, Lukovica, Mengeš, Moravče in Trzin, je bila Osnovna šola Dob, ki je parlamentarcem zagotovila prijetne pogoje za delo. Po kratki predstavitvi šole in pozdravu Barbke Drobnič, ravnateljice OŠ Dob in mag. Karline Strehar, predsednice ZPM Domžale, so parlamentarci z velikim veseljem prisluhnili mentorici OŠ Dob, Lani Klopčič, ki jim je predstavila rezultate ankete o poklicni prihodnosti naših osnovnošolcev, pri kateri je sodelovalo več kot 1100 otrok iz vseh šol, ki so odgovarjali na vprašanja, povezana z letošnjo temo otroškega parlamenta Moja poklicna prihodnost. V njeni predstavitvi smo slišali izredno veliko dobrih razmišljanj, povezanih z izbiro poklicne prihodnosti, kjer je mladim najpomembnejši stik z ljudmi, varnost, cenjenost poklica ustvarjalno delo, pa tudi  uživanje v delu, pomislili so tudi na plačo in vrednote, kot so: svoboda, sreča, ljubezen.  zapisali pa so tudi glavne ovire: ocene in število točk; pa tudi veščine in sistem izobraževanja in zaposlovanja. Največ učencev je povedalo, da so dobri  v športu in posameznih šolskih predmetih, zelo raznoliki so bili odgovori na vprašanje, kaj želiš početi v prihodnosti, zanimivi so bili odgovori na vprašanje, katere veščine obvladajo, iz katerega so bili povzeti tudi številni predlogi, na kakšen način bi te lažje oz. bolje obvladali.

Parlamentarci iz vseh osnovnih šol so poročali o izvedbi šolskih parlamentov ter posredovali zelo zanimiva poročila, v njih pa opozorili na številne izkušnje in predloge, kako bi bila njihova odločitev za poklic lažja. Pri tem jim je skušal s svojim prijetnim predavanjem pomagati Andrej Pešec v okviru projekta Znanje za življenje z lastnimi izkušnjami. O tej so se pogovarjali tudi v treh delovnih skupinah in na plenarno zasedanje prinesli veliko konkretnih zanimivih predlogov; med bolj zanimivimi: predmet Prihodnost, učna uro, kjer bi se učili nastopanja pred javnostjo, več dela z računalniki, telo zanimivo manj piflanja, več razmišljanja in ročnega dela.

Ob zaključku prijetnega dopoldneva jih je s svojo življenjsko zgodbo Neža iz podjetja La popsi seznanila s svojo uspešno podjetniško potjo in jim povedala; Vse je možno, če trdo delaš, če verjameš vase in pri tem uživaš. Sedaj se bodo parlamentarci, ki so z OŠ Dob odhajali s priložnostnimi darili, udeležili regijskega parlamenta, nato pa svoja poročila strnili na državnem parlamentu.

Vera Vojska